ULTRAMARATON ROWEROWY

Wataha Ultra Race "Wiosna" 2024

22-24 marca 2024

Skarżysko - Kamienna, Ośrodek Rejów

Dziewanna - personifikacja Wiosny, bogini lasów i łowów. Pani dzikiej przyrody i księżyca. Wilcza Matka, opiekunka zwierząt. Młoda dziewczyna o długich, blond włosach z łukiem i kołczanem, otoczona wilkami. Jej domem jest las, przyroda. Odziana w futro, z niedźwiedzia, emanowała siłą i niezłomnością.

Tak jak Marzanna uważana jest za Panią zimy i jej ponurego oblicza, tak Dziewanna za Panią budzącą przyrodę z zimowego snu. Bogini ma również swoją mroczną stronę, zwłaszcza gdy ktoś bezcześci jej ukochane królestwo - przyrodę. Podlegają jej czarownice i diabły.

Podczas obchodów witania wiosny, żegnano zimę – palono lub topiono złą Marzannę, a na jej miejsce witano Dziewannę. Na jej cześć organizowano wiosenne święta i igrzyska. Niektóre z nich w różnych formach przetrwały do dzisiaj...

Dziewanna

Łysa Góra (daw. Łysiec lub Święty Łysiec, Święty Krzyż) szczyt o wysokości 594 m n.p.m. w Górach Świętokrzyskich, położony we wschodniej części pasma Łysogór. Wyróżnia się trudną dostępnością zboczy i wyjątkowo bujną zielenią w porównaniu z otaczającym ją krajobrazem, odlesionej Wyżyny Sandomierskiej. Tworzy unikalny, surowy mikroklimat. Można ją zobaczyć opasaną chmurami u dołu, niczym Olimp, lub owianą mgłą. Mgłą tajemnicy owiana jest również historia Łyśca.

Słowiański "Olimp". Zanim wybudowano tu chrześcijańską świątynię, na szczycie Łyśca wzniesiono pogańską gontynę - obiekty kultu, do którego pielgrzymowano z odległych stron słowiańskiego świata. Oddawano tam cześć dawnym bogom życia i śmierci oraz bóstwom natury, zwanym: Świstem, Poświstem i Pogodą.

Jak donoszą przesłania, oprócz świątyni na szczycie Łysej Góry stał również potężny zamek, którego mury błyszczały w słońcu, tak wysokie, że ich szczytu nie zdołały przysłonić najwyższe drzewa. Zamek ten, również zwał się Łyścem...

Święty Łysiec

Świętokrzyska Królowa -
- Wiosna

Na zamku Łysiec panowała wyjątkowej urody i odwagi "Dumna Pani". Jak głosi legenda tych gór, warowna budowla została wzniesiona przez jej liczne sługi - gigantów. Owa Pani pokonała pod Łysą Górą zastępy wojsk Aleksandra Wielkiego, który zapuścił się tutaj podczas swoich błyskawicznych najazdów na ziemie Słowian. 

To spektakularne zwycięstwo wprawiło dzielną Królową w pychę, nakazała sobie oddawać cześć, ogłaszając się boginią Dianą - (w mitologii rzymskiej - bogini, łowów, przyrody świata roślinnego i zwierzęcego, gór, lasów, gajów, źródeł leczniczych, płodności i Księżyca, podobnie jak Dziewanna).

Pycha zaślepiła Królową, lekceważyła potrzeby ludu, który popadł w ubóstwo. Za to zuchwalstwo i niegodziwość bogowie ukarali Dumną Panią, zsyłając na zamek nawałnice gromów i obracając jego mury w rumowisko kamieni, które do dziś zalega na stokach Łyśca (gołoborza).


Dziewanna, nie występuje bezpośrednio w folklorze, przesłania prawdopodobnie zostały zatarte. Po chrystianizacji mogła zostać zastąpiona przez Matkę Boską Gromniczną. Jednak są badacze, którzy interpretują „Dumną Panią” z Łyśca, właśnie jako Dziewannę, lub jej inspirację, odważną Bogini - Wiosnę...

Dawniej igrzyska związane były z pożegnaniem lub śmiercią. Również te, wiosenne rozgrywano by pożegnać lub przegonić Zimę oraz, aby wnieść w nowy czas energię i nabrać krzepy po długiej zimie. Nie bez powodu, wiosenne święta naszych przodków nazywano Jarymi (jary - krzepki, mocny, silny).

Wataha żegna Zimę i wita Wiosnę gonitwą. Na dwóch trasach rozegrają się ultra kolarskie Igrzyska o trofeum Watahy - Dziewannę.

Czeka Was gravelowy wyścig, przez górski i puszczański interior. Wiosennym szlakiem Watahy zapuścimy się w malownicze rejony Gór Świętokrzyskich: pasma Łysogór, Jeleniowskiego czy Iwaniskiego oraz leśnie dukty starych puszcz.   

Wiosenne
igrzyska

Witaj wiosnę, przebij śniegi!

Tak, jak wilki...

Wiosną, wilki oddzielają się od stada i polują samotnie. Zmieniają rewiry, częściej wychodzą z lasów na poszukiwanie nowej zdobyczy.

Trasa Wiosny również częściej opuszcza las, dlatego po drodze będzie więcej punktów zaopatrzenia, postoju lub schronienia. Jednak szlak jest nadal na kilku odcinkach oddalony od cywilizacji. Dlatego ważnym elementem pokonywania go, jest samowystarczalność i odpowiednie zaopatrzenie oraz sprawna logistyka między punktami zaopatrzenia.

Przygotowaliśmy trasy, tak, aby sprzyjały dynamicznej jeździe - to pozwoli unikać wychłodzenia i sprawnie pokonywać wybrany dystans w warunkach wczesnej wiosny.

Trasy "Wiosna" 2024

Trasę spinają dwa symboliczne punkty nawiązujące do legendy Wiosny, położone na obu krańcach pętli: Święty Łysiec (Łysa Góra) i niewielka wioska w okolicach Sielpi - Wiosna. Trasa przebiega przez interior Gór Świętokrzyskich i okolicznych pasm górskich oraz puszcz: Świętokrzyskiej i Iłżeckiej.

Pomimo, iż trasa przebiega przez tereny leżące bezpośrednio w sąsiedztwie gór, jest przyjazna gravelowcom.  Malownicze,  wzniesienia, ukazujące się na horyzoncie długich, szutrowych duktów, oszczędzają nam typowo górskiej wspinaczki, a dynamiczne podjazdy odwdzięczają się szybkimi zjazdami. Trasa w pełni pozwala na wykorzystanie wyścigowego potencjału gravela.

Szlak wiosennej Watahy, złożony jest głównie z szutrowych duktów i asfaltowych dróg. Niektóre z nich, połączone są odcinkami specjalnymi (polnymi lub leśnym). Są to odcinki krótkie, pozwalające poczuć "smak" regionu - jest to urozmaicenie dla szutrów i  asfaltów oraz doskonała zabawa :) 

Wiosna to trzy trasy do wyboru (130 km, 230 km i 330 km)
Wyboru, w zależności od warunków fizycznych lub atmosferycznych, będzie można dokonać w podanych punktach tras.

Długa Łapa: ~ 330 km | 2500 m - limit 33 h

Średnia Łapa: ~ 230 km | 1900 m - limit 23 h

Krótka Łapa: ~ 130 km | 1300 m - limit 15 h

Las nas wspiera:

 1. Chroni od podmuchów wiatru.

 2. Daje poczucie bezpieczeństwa, odgranicza od ludzkich siedzib
  i ruchu drogowego. Dukty leśne są zwykle zamykane szlabanami.

 3. Badania przeprowadzone w Polsce udowodniły, że lasy w różnych porach roku, mogą być skuteczne przy regeneracji sił mentalnych.

 4. Las obniża ciśnienie krwi.

 5. Las obniża poziom kortyzolu we krwi.

 6. Zwiększa zdolność rozwiązywania problemów i kreatywność.

 7. Olejki eteryczne wydzielane przez sosny, świerki i jodły działają bakteriobójczo i wykrztuśnie, udrażniając układ oddechowy.

 8. Zapach lasu łagodzi układ nerwowy. 

Samochód wsparcia.

Pamiętajcie, najważniejsze jest Wasze zdrowie i życie. Dlatego gdy podejmiecie na trasie decyzję o rezygnacji z maratonu, możecie wezwać samochód wsparcia, który po podaniu Waszego położenia, dotrze do Was możliwie blisko i bezpiecznie dowiezie Was, wraz z rowerami do bazy zawodów, gdzie powitamy Was ciepło i z gorącym posiłkiem. Nie jest to forma wsparcia zawodnika podczas maratonu, a jedynie jak najszybsze wycofanie zawodnika z trasy po zgłoszonej rezygnacji z wyścigu, aby nie narażać go na niekorzystne warunki atmosferyczne, gdy pozostaje w bezruchu.

Mamy nadzieję, że takie zabezpieczenie tego wiosennego maratonu pozwoli Wam z większą swobodą cieszyć się tą wyjątkową imprezą.

BAZA ZAWODÓW

START imprezy (Żerowanie):

22.03.2024
Od godz. 18.00

START maratonu:

23.03.2024
Od godz. 07.00

Start odbędzie się w trzech grupach, dla każdego
z dystansów w odstępach 15 minutowych.

Pakiety startowe
i organizacja
maratonu

PAKIET STARTOWY:

Uprawnia do startu w maratonie rowerowym Wataha Ultra Race "Wiosna 2024".

Cena pakietu startowego: 350 zł

ILOŚĆ PAKIETÓW OGRANICZONA !!!

Pakiet zawiera
trzy trasy z możliwością zmiany podczas trwania wyścigu, w podanym punkcie dla każdej z tras.

Pakiety można odbierać 22 marca 2024, od godz. 18.00, lub 23 marca 2024, przed startem, od godz. 06.00

W pakietach:

 1. Trzy unikalne, specjalnie zaplanowane i wytyczone trasy pod warunki wiosennego ultramaratonu.

 2. Trofeum Watahy - medal "Wiosna"

 3. Sportowa impreza, w której głównymi bohaterami jesteście Wy i to z czym się mierzycie - wiosenne trasy Watahy.

 4. Oprawa imprezy, baza zawodów i atmosfera w duchu Wataha Ultra Race.

 5. "Żerowanie" (22. 03. 2024 od godz. 18.00) - jednym słowem IMPREZA!!! Oczyszczamy ciało i umysł - szczegóły w mediach społecznościowych...

 6. "Wilczy Głód" (23 - 24. 03. 2024) - posiłek regeneracyjny na mecie.

 7. Wypożyczenie urządzenia rejestrującego GPS (tracker) i wizualizacja wyścigu.

 8. Depozyt (nieodpłatny w biurze zawodów).

 9. Punkt żywieniowy na trasie.

 10. Samochód wsparcia na trasie.

 11. Gadżety od organizatora i sponsorów.

 12. Koszulka "Wiosna" (dostępna przy zamówieniach pakietów startowych do 10 marca 2024).

 13. Maskotka Wiosny (Kwiatek na kierownicę).

 14. Obsługa i zaplecze sanitarne w bazie zawodów.

 15. Pakiet mocy i dobrej energii na cały nowy sezon ultramaratonów.

BAZA ZAWODÓW:

Ośrodek Wypoczynku i Rekreacji REJÓW, ul. Wioślarska 126-110 Skarżysko-Kamienna.

BIURO ZAWODÓW, CZYNNE:
22 MARCA 2024 r., OD GODZ 18.00 - 22.00
23 MARCA 2024 r., OD GODZ 06.00

Pakiety można odbierać 22 MARCA 2024 r., od godz. 18.00, lub 23 MARCA 2024 r., przed startem, od godz. 06.00

Noclegi, które Wam polecamy w BAZIE ZAWODÓW:

W bazie zawodów (Ośrodek Rejów) dostępne są miejsca w trzech ogrzewanych salach, wieloosobowych (duże materace + pościel), wyposażonych w łazienki.
CENA NOCLEGU: 80 zł / OS. - DOBA

23.03.2024 i 24.03.2024 - możliwość wykupienia w bazie zawodów ŚNIADAŃ (23 marca, od godz. 6.00).
CENA: 20 zł / śniadanie.

W sprawie rezerwacji noclegów i śniadań, prosimy kontaktować się bezpośrednio z obsługą Ośrodka Rejów: KONTAKT: +48. 510 045 184

Zawodnicy, nie nocujący na terenie Bazy Zawodów (Ośrodek Rejów), mogą w bazie zawodów skorzystać
z prysznica po maratonie.

Dokumenty:

TRASY (GPX):

Najważniejszym dokumentem wyścigu jest KOMUNIKAT STARTOWY. Zawiera wszystkie ostateczne wytyczne i informacje dotyczące maratonu. Na kilka dni przed startem zostanie on zamieszczony do pobrania tu, na naszej stronie i rozesłany do uczestników drogą mailową wraz z ostatecznymi plikami GPX tras.

Czy ukończycie wyścig, czy może pójdzie coś nie tak i się nie uda, to zawsze czekamy na Was, na mecie z ciepłym powitaniem, trofeum Watahy i gorącym posiłkiem. Wracajcie zawsze do bazy zawodów, czekamy na Was wszystkich!

Meta:

Koszulkę można wybrać już tylko spośród rozmiarów dostępnych przy odbiorze pakietu.

Koszulka
"Wiosna"

Wiosenne trasy
Watahy
(objazd, marzec)