ZIMOWY ULTRAMARATON ROWEROWY

Wataha Ultra Race "Zima" 2024

5-7 stycznia 2024

Skarżysko - Kamiena, Ośrodek Rejów

Siła jest w stadzie...

Realizację naszych projektów  oraz wizualizację naszych
maratonów, wspiera... POLTRAX!

„Dopiero w samym środku zimy
przekonałem się, że noszę w sobie
niepokonane lato”

SZUTRY

Zimowe trasy Watahy...

Zapraszamy do Krainy Watahy. Na zimowy szlak leśnych duktów Dawnej Wielkiej Puszczy Świętokrzyskiej.

Zapraszamy na maraton ultra-extreme Wataha Ultra Race "Zima", który poprowadzi Cię zimowymi lasami i wzgórzami, pociętymi gravelową trasą, stworzoną, aby cieszyć się zimowym kolarstwem
i surowym pięknem tych ziem.

Szutrowe wstęgi dróg na nizinie i pnące się po wzgórzach gravelowe szutrostrady, oszronione drzewa, zmrożone mgły, lasy starej puszczy rozświetlone pełnią księżyca oraz zimowy zachód i być może dla niektórych wschód  słońca, dostarczać będą wrażeń przez  kilometry dzikiej, zimowej gonitwy...

WYŚCIG

Dziki Gon
i Dziki Łów

Dziki Gon, a także Dziki Łów to mityczny lot wilków, upiorów, duchów, na którego czele stał bóg, bogini, wódz lub demon. Popularny motyw mityczny wierzeń Germanów, Celtów i Słowian. Najczęściej pojawiał się w okresie od Bożego Narodzenia do Trzech Króli oraz wczesną wiosną. Dziki Gon, mógł prowadzić m. in. Odyn lub bogini Lusse, która przewodziła watasze wilków.

Gdy dzień jest krótki, powietrze mroźne, gdy nie słońce, ale księżyc jest sprzymierzeńcem, gdy na trasie jest niewiele punktów zaopatrzenia,
a schronieniem jest tylko las, nie zachęcamy Was do rowerowej turystyki. Pomimo wielu lokalnych atrakcji ("pereł świętokrzyskiego") w tym tych na samej trasie,  zimowa Wataha to gravelowy wyścig. To trasa  i czas przygotowane na zimowy Dziki Gon.

WATAHA

Tak, jak wilki...

Zima ma swoje, surowe prawa w przyrodzie i kto nie zasypia na zimę, kto szuka pożywienia lub schronienia, ten musi być w stałym ruchu, tak jak robią to wilki.

Dlatego przygotowaliśmy tą trasę, tak, aby sprzyjała dynamicznej jeździe - to pozwoli unikać wychłodzenia i sprawnie pokonywać wybrany dystans w zmiennych warunkach, ekstremalnych, zimowych.

Szlak jest na wielu odcinkach oddalony od cywilizacji i przebiega głównie terenami leśnymi, szutrowymi duktami. Dlatego ważnym elementem pokonywania go, jest odpowiednie przygotowanie i sprawna logistyka między punktami zaopatrzenia.

Gnaj Wataho, w dziki wpadaj gon.
Pędź przez pola, lasy - w szron.
Gdzie bieleją śpiące drzewa,
Czarny ptak, co nie śpiewa.
Gdzie mróz z liści utkał szlaki,
Mgły ubrały nagie krzaki...

PUSZCZA

Las nas wspiera.

Las to główna sceneria naszych maratonów, w tym także Zimy. Las nas zauważalnie chroni od wiatru i chłodu otwartych przestrzeni. Las wpływa na nas również biologicznie. Jest pełen bioaerozoli — bakterii, fitoncydów, olejków eterycznych, zarodników grzybów pochodzących ze szczątków roślin i innych organizmów. Im starszy i bogatszy las, tym więcej bioaerozoli. Wszystko to przedostaje się do naszego organizmu drogą powietrzną, wzmacniając naszą odporność, stan relaksacji i regeneracji. Taką prozdrowotną praktyką kontaktu z naturą w środowisku leśnym jest SHINRIN YOKU, powstała i popularna w Japonii, a obecnie na całym świecie. Głównym jej założeniem jest intensyfikacja ekspozycji na środowisko leśne. Szereg wyników badań naukowych wskazuje na jej szeroką użyteczność prozdrowotną.

Wracajmy więc szarą zimą do starej Puszczy i ścigajmy się w leśnej mgle, dotykając Lasu wszystkimi zmysłami.

Las nas wspiera:

  1. Chroni od podmuchów wiatru.

  2. Daje poczucie bezpieczeństwa na trasie, jest granicą od ludzkich siedzib i ruchu drogowego.

  3. Badania przeprowadzone w Polsce udowodniły, że lasy w różnych porach roku mogą być skuteczne przy regeneracji sił mentalnych.

  4. Las zimą, obniża ciśnienie krwi.

  5. Las obniża poziom kortyzolu we krwi.

  6. Zwiększa zdolność rozwiązywania problemów i kreatywność.

  7. Olejki eteryczne wydzielane przez sosny, świerki i jodły działają bakteriobójczo i wykrztuśnie, udrażniając układ oddechowy.

  8. Zapach lasu łagodzi układ nerwowy. 

TRASY

Trasy "Zima" 2024

Trasa "Zimy 2024" przebiega przez część Wyżyny Kieleckiej - Płaskowyż Suchedniowski, Przedgórze Iłżeckie oraz krańce Wzgórz Opoczyńskich z lasami Przysusko - Szydłowieckimi. Tereny Dawnej Wielkiej Puszczy Świętokrzyskiej.

Szlak Watahy, inspirowany terenami dawnej Puszczy w zimowej szacie, złożony jest z długich, leśnych, szutrowych duktów
i ich asfaltowych łączników. Wplecionych jest również kilka odcinków specjalnych.

Oprócz tych pięknych gravelowych prostych, trasę budują przede wszystkim twarde nawierzchnie oraz wyniesienia, charakterystyczne dla płaskowyżu. Trasa przebiega szutrowymi duktami, przez wzgórza i lasy, jest szybka i dynamiczna - pozwalająca unikać wychłodzenia i sprawnie pokonywać wybrany dystans w warunkach zimowych.

Na styczniową edycję Watahy specjalnie trzymaliśmy dotąd "pod kocem" zimowe artefakty regionu. To, co spotkacie po drodze to m.in.: Miasto Kaloryferów z największym kaloryferem na świecie, czy ogromnego, siedmiometrowego pingwina przy trasie. Pętle obejmą również krainę wąwozów, dwie puszcze, bardzo szutrowy park krajobrazowy i do tego prawdopodobnie nowy zamek górujący nad urokliwym miasteczkiem. Co jeszcze Was tam spotka na Zimie, to dowiecie się niebawem z mediów społecznościowych.

Jak to na naszych trasach, będą przynajmniej dwa, odcinki specjalne: „Wilcze Doły" (to właściwie segment z kilkoma odcinkami specjalnymi — bo Wiemy, że to lubicie ) i „Będziesz Wył"... Musicie tego doświadczyć!
Do tego jest całkowicie jezdnie, twardo pod kołem i całość spięta szutrowymi autostradami na terenach Dawnej Wielkiej Puszczy Świętokrzyskiej, której gravelowy potencjał wyciskamy dla Was jak cytrynę do herbaty.

Czuwać nad Wami będziemy my, obserwując Was jak zawsze na trackingu od Poltrax, a na samej trasie SAMOCHÓD WSPARCIA i punkty żywieniowe z izotonikami od Placebo Nutrition.

Trasy częściowo się pokrywają i na krańcach wspólnych odcinków w podanych punktach, można będzie uciec z dłuższego dystansu na krótszy,  lub wybrać dłuższy, aby dłużej cieszyć się tą zimową, gravelową gonitwą. Sezon zimowy pod względem i kondycyjnym i warunków atmosferycznych może nas zaskoczyć w każdy sposób, dlatego w pakiecie czekają na Was trzy trasy do wyboru i możliwość zmiany dystansu podczas przebiegu wyścigu. 

Po grudniowym objeździe "Zimy" udostępnimy dokładny przebieg tras w postaci:  plików gpx*, mapy przygód i informację o dokładnej lokalizacji punktów zmiany tras.

* Nie będą to ostateczne pliki gpx, te otrzymacie wraz z komunikatem startowym na kilka dni przed startem.

Długa Łapa: 250 km | 2100 m - limit 30 h

Średnia Łapa: 150 km | 1350 m - limit 18 h

Przygotowaliśmy trzy gravelowe trasy do wyboru (90 km, 150 km i 250 km) Zmiany tras, w zależności np. od warunków fizycznych lub atmosferycznych, będzie można dokonać
w dwóch punktach, podczas trwania maratonu.

Krótka Łapa: 90 km | 800 m - limit 12 h

Przebieg tras Zimy 2024:

Zawodników
na naszych maratonach
nawadnia

PLACEBO
NUTRITION

BEZ
WSPARCIA

Formuła
SELF SUPPORT

W momencie startu wchodzisz w rolę zawodnika - ultra maratończyka, dlatego Twój świat przez najbliższe kilkadziesiąt godzin tworzą zasady maratonu, w tym przypadku w regule bez wsparcia.

Tylko Ty, droga, rower i to, co spakujesz lub to, co zorganizujesz samodzielnie, podczas pokonywania trasy maratonu w granicach podanego limitu czasu, który naliczany jest od momentu startu. Również to, z czego korzystasz na trasie musi być ogólnie dostępne dla wszystkich uczestników.

Formuła self support łączy się z formułą fair play. Organizator nie może w pełni monitorować Twojej samodzielności i działań na trasach ultra. Po pierwsze działania te (np. organizacja noclegu) powinny odbywać się w podanym limicie czasu. Po drugie, to od Twojej sportowej postawy zależy, czy pokonujesz trasę na równych zasadach z innymi uczestnikami i czy Twój wynik został osiągnięty uczciwie.

Zawody w duchu fair play są naszym celem. Idea ta bowiem wnosi wiele dobrego do sportu i sprawia, że liczy się w nim coś więcej, niż tylko osiągnięcie celu, a sama czysta walka, która jest najbardziej złożoną i największą częścią zawodów jest ważniejsza niż samo zwycięstwo.

Pamiętajcie, że reguła fair play jest wyrazem postawy, w której rywalizacja, czy zwycięstwo, nie są celem, który należy osiągać za wszelką cenę. Postawa ta cechuje się przestrzeganiem regulaminu zawodów i odrzuceniem korzyści wynikających również z ograniczonych możliwości weryfikacyjnych organizatora. Ponieważ reguła fair play jest przede wszystkim ideą, a nie zbiorem regulaminowych zasad, nie będziemy wobec tego specjalnie weryfikowali rezerwacji noclegów na trasach.

Jednak rywalizacja w duchu fair play ma sens, tylko przy tych samych zasadach dla każdego zawodnika, dlatego w sytuacji, gdy któremuś z uczestników zostanie udowodniona rezerwacja noclegów przed startem, lub zawodnik sam zgłosi złamanie tej zasady, zostanie przeniesiony do osobnej kategorii.

Maraton to nie wojna, tu obowiązują zasady wyścigu, ale i życzliwa postawa. Dopuszczalna jest pomoc między zawodnikami, zwłaszcza w warunkach maratonu zimowego, ale nie powinna ona być również nadmiernie wykorzystywana i ewentualna odmowa pomocy lub dalszej pomocy, również przyjęta ze zrozumieniem. Ważne jest, aby być jak najmniejszym "obciążeniem" dla innego zawodnika.

Samochód wsparcia.

Pamiętajcie, najważniejsze jest Wasze zdrowie i życie. Dlatego gdy podejmiecie na trasie decyzję o rezygnacji z maratonu, możecie wezwać samochód wsparcia, który po podaniu Waszego położenia, dotrze do Was możliwie blisko i bezpiecznie dowiezie Was, wraz z rowerami do bazy zawodów, gdzie powitamy Was ciepło i z gorącym posiłkiem. Nie jest to forma wsparcia zawodnika podczas maratonu, a jedynie jak najszybsze wycofanie zawodnika z trasy po zgłoszonej rezygnacji z wyścigu, aby nie narażać go na niekorzystne warunki atmosferyczne, gdy pozostaje w bezruchu.

Mamy nadzieję, że takie zabezpieczenie tego zimowego maratonu pozwoli Wam z większą swobodą cieszyć się tą wyjątkową imprezą.

BAZA ZAWODÓW

Pakiety startowe
i organizacja
maratonu

START imprezy (Żerowanie):

05.01.2024
godz. 18.00

06.01.2024
od godz. 08.00

START maratonu:

Jeszcze więcej
informacji na:

PAKIET STARTOWY:

Uprawnia do startu w zimowym maratonie rowerowym ultra-extreme Wataha Ultra Race "Zima" 2024.

Cena pakietu startowego: 350 zł

ILOŚĆ PAKIETÓW OGRANICZONA !!!

Pakiet zawiera
trzy trasy z możliwością zmiany podczas trwania wyścigu, w podanym punkcie dla każdej z tras.

Pakiety można odbierać 5 stycznia 2024, od godz. 18.00, lub 6 stycznia 2024, przed startem, od godz. 06.30

W pakietach:

  1. Trzy unikalne, specjalnie zaplanowane i wytyczone trasy pod warunki zimowego ultramaratonu.

  2. Trofeum Watahy - medal "Zima"

  3. Wspaniałą, sportową imprezę, w której głównymi bohaterami jesteście Wy i to z czym się mierzycie - zimowa trasa Watahy.

  4. Oprawę imprezy, bazę zawodów i atmosferę w duchu Wataha Ultra Race.

  5. "Żerowanie" (05. 01. 2024 od godz. 18.00) - Okres dzikich łowów, to i DZIK-A UCZTA! (szczegóły wkrótce), do tego zimowy trunek ;)
    i dodatkowe atrakcje - jednym słowem IMPREZA!!! Oczyszczamy ciało i umysł - szczegóły
    w mediach społecznościowych...

  6. "Wilczy Głód" (6 - 7 stycznia 2024) - posiłek regeneracyjny na mecie.

  7. Wypożyczenie urządzenia rejestrującego GPS (tracker) i wizualizację wyścigu.

  8. Gadżety od organizatora.

  9. Samochód wsparcia na trasie.

  10. Obsługę i zaplecze sanitarne w bazie zawodów

  11. Pakiet mocy i dobrej energii na cały nowy sezon ultramaratonów.

  12. W każdym pakiecie, czeka na Was również maskotka Watahy - mały Wolfgang:

BAZA ZAWODÓW:

Ośrodek Wypoczynku i Rekreacji REJÓW, ul. Wioślarska 126-110 Skarżysko-Kamienna.

BIURO ZAWODÓW, CZYNNE:
5 STYCZNIA 2024 r., OD GODZ 18.00
6 STYCZNIA 2024 r., OD GODZ 06.30

Pakiety można odbierać 5 stycznia 2024 r., od godz. 18.00, lub 6 stycznia 2024 r., przed startem, od godz. 06.30

Noclegi, które Wam polecamy w BAZIE ZAWODÓW:

W bazie zawodów (Ośrodek Rejów) dostępne są miejsca
w ogrzewanych salach, wieloosobowych (łóżka lub materace + pościel), wyposażonych w łazienki.
CENA NOCLEGU: 80 zł / OS. - DOBA

06.01.2023 i 07.01.2023 - możliwość wykupienia w bazie zawodów ŚNIADAŃ (6 stycznia, od godz. 6.30).
CENA: 20 zł / śniadanie.

W sprawie rezerwacji noclegów i śniadań, prosimy kontaktować się bezpośrednio z obsługą Ośrodka Rejów: KONTAKT: +48. 510 045 184

Zawodnicy, nie nocujący na terenie Bazy Zawodów (Ośrodek Rejów), mogą w bazie zawodów skorzystać
z prysznica po maratonie.

Dokumenty:

TRASY (GPX):

Najważniejszym dokumentem wyścigu jest KOMUNIKAT STARTOWY. Zawiera wszystkie ostateczne wytyczne i informacje dotyczące maratonu. Na kilka dni przed startem zostanie on zamieszczony do pobrania tu, na naszej stronie i rozesłany do uczestników drogą mailową wraz z ostatecznymi plikami GPX tras.

Czy ukończycie wyścig, czy może pójdzie coś nie tak i się nie uda, to zawsze czekamy na Was na mecie z ciepłym powitaniem, trofeum Watahy i gorącym posiłkiem. Wracajcie zawsze do bazy zawodów, czekamy na Was wszystkich!

„Wracajmy więc szarą zimą do starej Puszczy
i ścigajmy się w leśnej mgle, dotykając Lasu wszystkimi zmysłami."

mamba
on bike

Wataha Ultra Race - pierwsze zimowe ultra w Polsce

Rezerwat
Przygody

Wataha Ultra Race 2022 - relacja z zimowego ultra

Na przykładzie Wataha Ultra Race widać, że nadal na rynku jest miejsce dla nowych imprez,
odważnie szukających unikalnej wartości dla swoich klientów. Niszy, którą można wypełnić. Dla bardzo dobrze zorganizowanych
imprez, gdzie ścigamy się po gravelowych trasach, przed startem i po minięciu linii mety dzieją się same dobre rzeczy.
Gdzie pasja spotykanych ludzi zaraża, a atmosfera kipi od serdeczności – dla takich imprez zawsze znajdzie się miejsce.
A taką właśnie jest Wataha Ultra Race! O takie otwarcie sezonu nic nie robiłem!

Michał Góźdź
etnh.cc | magazynbike.pl

ETNH
magazyn

Wataha Ultra Race – relacja z imprezy

Rezerwat
Przygody

WATAHA ULTRA RACE 2022

mamba
on bike

WATAHA ULTRA RACE ZIMA – PIERWSZY TAKI ZIMOWY ULTRAMARATONY ROWEROWY